top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

Prezident projektu Austerlitz

Aktualizováno: 21. 1. 2021

V úterý 10. prosince 2019 převzal prezident Projektu Austerlitz Miroslav Jandora, pořadatel vzpomínkových akcí Austerlitz věnovaných bitvě tří císařů u Slavkova, z rukou jeho excelence Rolanda Galharagua, velvyslance Francouzské republiky v Praze, Národní řád za zásluhy (Ordre national du Mérite), jehož rytířem byl jmenován dekretem prezidenta Macrona z 11. března. A to jako hold za mimořádné přispění k obnovenému zájmu o historii napoleonského období a nasazení při organizování akce světového věhlasu.

Ordre national du Mérite. Miroslav Jandora.
Ordre national du Mérite

L’Ambassadeur a remis les insignes de Chevalier dans l’Ordre national du Mérite à Monsieur Miroslav Jandora pour son engagement en faveur de France. M. Jandora est l’initiateur du projet Austerlitz, il organise depuis 1998 des événements commémoratifs de la célèbre bataille près de Slavkov u Brna. Pan Miroslav Jandora je hlavním organizátorem vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova od roku 1998 a poprvé je organizoval již v letech 1990 a 1991. Cílem Projektu Austerlitz 2005, který vznikl v roce 1998 a k němuž se postupně přihlásily kromě spolků vojenské historie také obce slavkovského bojiště, na prvním místě Tvarožná a Prace, bylo uspořádat důstojnou vzpomínkovou akci bez nadsázky celým světem očekávaného dvoustého výročí bitvy tří císařů.

Bitva u Slavkova a s ní spojená napoleonská tradice v regionu bojiště, ale nejen tam, rozhodně patří mezi významné momenty historie a kultury nejen Jihomoravského kraje, České republiky, ale přirozeně i Francie a dalších zemí. Miroslav Jandora svými aktivitami významně přispěl k jeho propagaci nejen v rámci České republiky, ale také Evropy a zámoří.

Text a foto: www.austerlitz.org

Diplom Ordre National du Mérite M. Jandora.
Diplom Ordre National du Mérite M. Jandora.
Zleva: Jeho Excelence velvyslanec Francie Roland Galharague, pplk. Daniel Kopecky a pan Miroslav Jandora.
Zleva: Jeho Excelence velvyslanec Francie Roland Galharague, pplk. Daniel Kopecky a pan Miroslav Jandora.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page