top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

OPONA PADÁ

Aktualizováno: 15. 1.

Dvousté výročí úmrtí vojevůdce a státníka Napoleona Prvního dne 5.5.2021 uplynulo.

Smrt Napoleona Bonaparta na Svaté Heleně.

Ostrov Svaté Heleny, kde císař roku 1821 umírá si výročí připomínalo den po dni dle událostí konaných před 200 lety. Longwood house je dnes znovu postaven včetně muzea připomínající veškerým svým inventářem slavného vězně. O zachování památky na císaře Napoleona se stará místní spolek Saint Helena Napoleonic Heritage Ltd., který vznikl roku 2015. Francouzské ministerstvo zahraničí delegovalo každodenní správou francouzských domén na Svaté Heleně (Longwood, údolí Napoleonova hrobu a Briars) právě na SHNH. Vzhledem uzavření ostrova z důvodu infekčního onemocnění Covid 19 se spolek SHNH rozhodl dvousté výročí přiblížit on-line vysíláním pomocí internetu. Zdařile pak všem zájemcům zprostředkoval program ke dvoustému výročí dne 5.5., 6.5. a 9.5.2021. Císařův hrob v den jeho pohřbu 9.5.1821/2021 pokryly žluté květy od dárců ze 23 zemí světa včetně České republiky.


Longwood House. Svatá Helena.

Longwood House. Císařovo úmrtní lože 5.5.2021.


Hrob císaře Napoleona na Svaté Heleně.

Napoleonův hrob na ostrově Svaté Heleny 9.5.2021.


Překvapila Francie?


Před dómem pařížské Invalidovny, kde odpočívá císař Napoleon se v den jeho úmrtí 5.5.2021 sešlo na tři desítky lidí s prapory připomínající Napoleonovo císařství. Během dne se pár desítek uniformovaných mužů ze spolků vojenské historie dostalo k hrobu císaře Napoleona a mohlo tak uctít jeho památku. Ještě několik dnů před datem výročí nebylo jasné, zda a jak se oficiální vládní místa zapojí k připomenutí výročí. Lze jen ocenit, že se francouzský prezident Emanuel Macron postavil k Napoleonovu výročí úmrtí nakonec čelem. Na akademické půdě Institutu de France přednesl prezident republiky projev u příležitosti dvoustého výročí smrti Napoleona Bonaparta na Svaté Heleně.


Francouzský prezident Emanuel Macron.

Francouzský prezident Emanuel Macron v Institutu de France.


Jeho předřečníky mu byli kancléř francouzského Institutu Xavier Darcos, historik a akademik Jean Tulard. Právě profesor Tulard hovořil o Napoleonově legendě, jednak zlaté a také temné. Uvedl, že přerod legendy od roku 1823 v historická fakta započal ve Francii až v roce 1969 při dvoustém výročí narození Napoleona na Korsice. Francouzský prezident mimo jiné zmínil „Napoleon Bonaparte je naší součástí. Otroctví bylo zradou osvícenosti. Slunce od Slavkova stále svítí. Ať žije republika. Ať žije Francie“.


Historik Jean Tulard.

Profesor Jean Tulard.


Profesor Xavier Darcos.

Profesor Xavier Darcos.


Francouzský prezident poté pokračoval z akademické půdy do Invalidovny položit věnec u hrobu císaře Napoleona Prvního. Obřad se konal bez přítomnosti veřejnosti a za skromné podoby. Prezidenta doprovázeli důstojníci štábu francouzské armády a společnost mu také dělal princ Bonaparte. Francie si tak v tichosti bez oslav připomněla největší osobnost své historie.


Pařížská Invalidovna 5.5.2021.

Věnec prezidenta republiky v pařížské Invalidovně.

Prezident Macron a princ Bonaparte v Invalidovně.

Pařížská Invalidovna dne 5.5.2021.

52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page