top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

Napoleonem v oživené historii

Aktualizováno: 15. 1.

Ztvárnit historickou osobnost na poli oživené historie není jistě jednoduchá věc. Někomu se to daří lépe a někomu hůře. Nastudovat danou osobnost do určité míry jistě lze, ale její interpretaci dokáže pak už málo kdo. Daného ztvárnitele nelze hodnotit množstvím zlata nebo hodnotou cenovky repliky historické uniformy. Pokud se v oživené historii budeme hlásit k základní definici - historická rekonstrukce je druh hry či zábavy, při níž se její účastníci snaží vytvořit obraz historické události nebo období pak tím hráčem nemůže být každý. S Napoleonem tomu není jinak. Znalost historie, osobní charisma, sebekontrola, vybrané chování a schopnost nadchnout ostatní hráče k lepšímu výkonu jsou přidanou hodnotou obrazu osobnosti daného období. To je posléze viditelné měřítko na stupnici hodnocení úspěšnosti vzpomínkové akce.


Na poli rekonstrukce vojenské historie období koaličních válek v Evropě za posledních 20 let působilo 5 mužů ve snaze ztvárnit osobnost na žebříčku nejvyšší, Napoleona Bonaparta.


Etienne Stefan Rodá

Etienne Stefan Rodá (Německo)

charismatický představitel generála Bonaparta a velitel 27éme Division Militaire - E.N.S. Spolek ve své době soustředil nejlepší vojenskohistorické jednotky napoleonského období v Evropě. Měli jsme tu čest za naši jednotku 18e de ligne z České republiky být na francouzské straně členem tohoto uskupení. Na straně "protivníka" je potřeba zmínit pana Romana Baulesche, který vedl jednotky habsburského císařství.


Frank Samson

Frank Samson (Francie)

tvář bojiště u belgického Waterloo a domácí scény. Nástupce představitele císaře Napoleona v předchozích letech 1992-2003, kterým byl Armand Frascuratti. Na silné okamžiky svého působení vzpomíná na slavkovské bojiště v roce 2010, kdy teploty klesly k -22 stupňům, rekonstrukci korunovace císaře Napoleona a bojiště u Waterloo. Pan Frank Samson ukončil své působení v uniformě císaře Napoleona v roce 2015 po dvoustém výročí bitvy u Belle Alliance/ Waterloo.Jean Gerald Larcin

Jean Gerald Larcin (Belgie)

začínal jako člen belgického 8. pluku řadové pěchoty. Z počátku ztvárňoval císaře Napoleona jako záskok za Franka Samsona. Účastník akcí v roli císaře Napoleona převážně v domácí Belgii a Německu.

Roberto Colla

Roberto Colla (Itálie)

tvář domácí scény, ostrova Elby, několika akcí ve Francii a je znám také v České republice.

Mark Schneider

Mark Schneider (U.S.A.)

charismatická tvář císaře Napoleona na bojišti bitvy u Slavkova/Austerlitz z roku 1805 a akce Jubilé Impérial v Paříži. Zaměstnanec muzea živé historie Colonial Williamsburg, představitel markýze Lafayetta a dalších osobností na domácí scéně. V Evropě znám jako představitel generála či císaře Napoleona na mnoha historických bojištích světových dějin již 15 let.

70 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page