top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

Litomyšl-Vraclav-Dobříkov 2020

Aktualizováno: 31. 1. 2021

Nezapomínáme na zapomenutý vojenský hřbitov Litomyšl a další místa spojená s obdobím koaličních válek v dnešní České republice. Uctění památky všech vojáků koaličních válek zde pohřbených.

Fotografie: Marek Špitálský (2020)

Zapomenutý vojenský hřbitov Litomyšl. Místo u silnice ve směru na obec Strakov. V roce 2019 náš spolek 18e régiment d´infanterie, z.s., za podpory dalších uniformovaných příslušníků vojenské historie (asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty, 1. pěší pluk Kaiser- granátnická setnina a klub vojenské historie Nový Jičín - fyzilíři c.k. pěšího pluku č.20 Kaunitz) pozval starostu města Litomyšl k pietnímu aktu.

Požádali jsme město Litomyšl prostřednictvím pana starosty o pravidelnou údržbu tohoto pietního místa. Městská rada města Litomyšl poté vše odsouhlasila a upravila zeleň v okolí památníku. V druhé polovině roku 2020 jsme městské radě podali návrh na vybudování informační tabule o jejíž realizaci by se kompletně postaral náš spolek 18e régiment d´infanterie. Rada města, ale náš návrh zamítla s odůvodněním : "Po konzultaci s městskou architektkou a vedením města máme k vámi předloženému řešení poměrně zásadní výhrady. Jsme přesvědčeni, že pomník samotný má sám o sobě výrazovou, kompoziční a informační kvalitu, která by neměla být narušena žádnými doplňky, a to ani v ploše, ani v prostoru". Dále rada města : "O památníku informuje tabule, která je umístěna na velmi frekventovaném nástupním místě do areálu Černé hory. Věříme, že je to dobré kompromisní řešení".

Vážíme si města Litomyšl, že si vzalo za své údržbu zeleně v okolí památníku, ale informační tabule NS Černá hora je vzdálená od památníku cca. 800m a není ani v přímém směru. Jsme přesvědčeni, že toto zapomenuté vojenské pohřebiště si významem zaslouží informační tabuli přímo u památníku, dle našeho návrhu. Nasazení vojáků z českých zemí za období koaličních válek snese co do počtu srovnání s nasazením ve světové válce z let 1914-1918.

40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page