top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

Général Roger Valhubert 1805/2021

Aktualizováno: 15. 1.

Jean Marie Mellon de Roger Valhubert (1764 - 1805), francouzský generál Velké armády Napoleona Prvního. Válka roku 1805 přivádí brigádního generála Valhuberta na Moravu a do jeho poslední bitvy. Jestě netuší, že tato bitva vstoupí do legend a vavříny vítězství připadnou francouzským zbraním. Je pondělí 2. prosince roku 1805, kdy mělo vyjít ono legendární slunce nad Slavkovem, generál vojákům své brigády připomněl. "Dnes se budeme činit, jak nejlépe dokážeme. Půjdu vám příkladem a všude se budu chovat, jak nařizují rozkazy našeho slavného velitele!"

Dobře mířená palba ruských děl se posléze stane generálovi osudnou. Dělostřelecký granát vybuchuje v jeho blízkosti a střepina mu roztrhne stehno levé nohy a pohmoždí paži. Po třech dnech 5. prosince 1805 ukončily kruté bolesti ve věku 41 let jeho život v dnes již neexistujícím domě na ulici Česká v Brně. Tělo pochovali na velkém městském hřbitově za branami města zřízeném v letech 1785, jeho nejstarší části, v těchto místech dnešního Tyršova sadu v hrobě číslo 1952. Původní pomník byl odstraněn. Dne 15. srpna 1969 byl v pravděpodobném místě, kde původní pomník stával, odhalen tento současný žulový pomník.


Général Roger Valhubert - Tyršův sad / Brno

"Naši nepřátelé, kteří dovedou ocenit odvahu, dokáží, až my odtáhneme, uctít pomník postavený jednomu z našich velkých generálů, jehož vznešená povaha, cnosti i vojenské nadání jsou hodny toho, aby byly vzorem pro všechny národy." (Nos ennemis, qui savent apprécier le courage, pourront, lorsque nous nous retirerons, honorer le monument érigé à l'un de nos grands généraux, dont le noble caractère, les vertus et les talents militaires sont dignes d'être un exemple pour toutes les nations).V předvečer 216. výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Čest vaší památce! (À la veille du 216e anniversaire de la bataille des Trois Empereurs à Austerlitz. Honorez votre mémoire!). Dne 27.11.2021 18e régiment d´infanterie, z.s. - Compagnide de grenadiers.


Général Roger Valhubert - Compagnie de Grenadiers 18e de Ligne

Général Roger Valhubert

47 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page