top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

Dvousté výročí Napoleonovy smrti a politikum ve Francii

Aktualizováno: 15. 1.


Císař Napoleon První. Horace Vernet.
Císař Napoleon První. Horace Vernet.

Téma na věčné časy, které ještě dlouho nenajde pro samotné Francouze rozhřešení. Připomenout dvousté výročí Napoleonovy smrti na ostrově Svaté Heleny je pro politiky kontroverzní téma. Pro některé je císař Napoleon I. jedním z největších státníků, která země kdy poznala a pro ostatní ztělesněním autoritářské moci, která například obnovila otroctví ve francouzských koloniích a další. Dvě stě let po jeho smrti Napoleon nadále otřásá zemí na politické scéně. Již několik týdnů se intelektuálové a politici navzájem přou, zda by měl dvousté výročí jeho smrti, 5. května 1821, připomenout prezident Emanuel Macron. Jedno víme jistě, jak to vláda v čele s panem prezidentem Macronem rozřeší, uvidíme až 5. května 2021. Pryč ale od politiků a jejich podivných názorů vytržených z kontextu doby. Politici mají tendence si brát jisté proběhnuvší historické události a spojovat je s děním v době ve které žijí. Napoleonovy skutky lze soudit pouze očima doby ve které žil, stavem Evropy a tehdejšího světa na přelomu 18. a 19. století. Nedávné vandalské ničení (nejen) pomníků císaře Napoleona či jejich odstraňování by již nemělo patřit do lidských skutků v 21.století.


Jak to vidí Francouzi.


Jisté bude, že více než polovina Francouzů toto blížící se historické výročí nebude řešit vůbec. Zbytek s trochou nadsázky můžeme rozdělit na dva tábory. Jeden pro a druhý proti myšleno k sympatiím k osobnosti císaře Napoleona. Francie je velká demokratická země a celá řada institucí či spolků si dvousté výročí úmrtí císaře Napoleona připomínat bude. Bohužel aktuálně rok trvající čínská infekce SARS-CoV-2 bere v Evropě veřejnosti z řad zájemců možnost osobní přítomnosti v centru dění, jak být na samotném ostrově Svaté Heleny či být například v pařížské Invalidovně. Bonapartisté a sympatizanti budou jistě smutní a ostatním to bude tak nějak jedno.


Svatá Helena 1821. Autor Horace Vernet.
Alegorie na vyhnanství a úmrtí císaře Napoleona na Svaté Heleně. Horace Vernet.

Napoleonův rok 2021 - obecný kalendář


Odkaz na pravidelně aktualizované webové stránky fondation Napoléon : 2021 Année Napoléon > Calendrier général des événements.

57 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page