top of page
  • Obrázek autoraMichal Lukšíček

Austerlitz 1805/2023 Slavkov


Bitva u Slavkova 1805 / Austerlitz 1.-3.12.2023

U Slavkova Císař Francouzů Napoleon I. během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813–1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.Každoročně se na přelomu listopadu a prosince u příležitosti výročí bitvy u Slavkova sjíždí na jižní Moravu tisícovka „napoleonských vojáků“ z celé Evropy, aby během zimního víkendu připomněli střetnutí ve světě proslulé pod německým názvem města – Austerlitz – a také jako bitva tří císařů, francouzského císaře Napoleona, rakouského císaře Františka a ruského císaře Alexandra. Bitva, jejíž průběh přirovnává z francouzské strany profesor Tulard spíše než k partii šachu k partii pokeru, fascinuje i po dvou staletích nejen vojenské historiky, a je právem považována za Napoleonovo největší vítězství, protipól Waterloo. Jde o největší pravidelně pořádanou napoleonskou vzpomínkovou akci na světě.


Hlavními body programu vzpomínkových akcí jsou sobotní rekonstrukce bitvy, která probíhá u obce Tvarožná, pod kopcem Santonem, na severním okraji historického bojiště, které je mimořádné již svou rozlohou přibližně 10 x 12 km. V neděli v poledne pak na Prateckém kopci, místě nejtvrdších bojů bitvy, před památníkem Mohyla míru věnovaném obětem válek, probíhá pietní akt, při němž jsou vzpomenuty nejen vojenské, ale i civilní oběti bitvy u Slavkova. Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.


Památková zóna slavkovského bojiště a okolí.

PROGRAM :


Středa, 29. listopadu 2023

  • 17:00 – 18:00 Kučerov – setkání s napoleonskými vojáky, bitva na návsi a přehlídka

Čtvrtek, 30. listopadu 2023

  • 18:00 – 20:00 Brno a bitva u Slavkova (Tyršův sad, pochod městem, v 19 hodin shromáždění v Denisových sadech), pořádá Společnost 1645

Pátek, 1. prosince 2023

  • 17:30 Ohně na Žuráni, pořádá obec Podolí

Sobota, 2. prosince 2023

  • 07:30 Žuráň, slavkovské slunce, přehlídka fr. jednotek

  • 09:00 Tvarožná, nástup koaliční armády

  • 10:30 – 12:00 Santon, bojiště – manévry pěchoty a jezdectva

  • 12:00 Pietní akt u pomníku obětem bitvy před budovou Obecního úřadu ve Tvarožné, pořádá Tvarožná

  • 14:00-15:30 Rekonstrukce bitvy tří císařů – celodenní program v obci Tvarožná, tábor na návsi, historický jarmark.

Neděle, 3. prosince 2023

  • 12:00 Pietní akt na Mohyle míru

Po celý víkend vojenská ležení a doprovodný program :

Stará pošta pozořická, Křenovice, Tvarožná, Zbýšov, Kobylnice, Sokolnice a Slavkov


Změna programu vyhrazena.


Na rekonstrukci bitvy v rámci akce Austerlitz 2023 si můžete zakoupit vstupenky na VIP tribunu. Vstupné na akci je ZDARMA s výjimkou míst na tribuně.

Předprodej vstupenek na VIP tribunu v síti Ticketstream a v síti Ticketmaster
41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page