18eKokardaGR_edited_edited.jpg

Kdo jsme

Vojenskohistorický spolek

18e régiment d´infanterie

18e régiment d´infanterie, z.s.; rekonstruuje granátnickou rotu historického francouzského "18. pluku řadové pěchoty" z období tzv. revolučních a koaličních válek 1789-1815, obecně napoleonských válek. Spolek spojuje zájemce o otázky vojenské historie francouzského pěšího pluku číslo 18., Francouzské republiky, Konzulátu a Prvního císařství z let 1789 až 1815 ve vztahu k území České republiky.

V roce 1993 zakládají Jan a Irena Dvořákovi, Jiří Dvořák a Milan Varták, vojenskohistorický "27. pluk francouzské řadové pěchoty". Postupem času se nová jednotka rozrůstá o další zájemce a spolu s 8. plukem řadové pěchoty tvoří tehdejší páteř francouzských vojenskohistorických jednotek napoleonských válek v České republice.

Dne 24.2.1996 na základě rozhodnutí členů, "27. pluk" převzal tradice "18. francouzského řadového pěšího pluku", který se zúčastnil bitev na dnešním území ČR, Slavkova 1805 a Znojma 1809. Patronem ("ochráncem") regimentu je francouzský generál Velké armády Napoleona I. Jean-Marie-Mellon-Roger Valhubert. Spolek dnes čítá dvě desítky členů a je organizováno jako vojenská jednotka s přesně vymezenou hierarchií a pravidly chování. Předmětem jeho činnosti však není propagace války ani žádné ideologie - spíše se snaží o co nejvěrnější rekonstrukci dobové výzbroje, výstroje, výcviku, bojové činnosti a dalších aspektů života řadového vojáka.

Rada spolku

18eKokardaGR_edited.jpg

Předseda

Michal Lukšíček

mluke@seznam.cz

  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
18eKokardaGR_edited.jpg

Hospodář

Irena Dvořáková

  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon
18eKokardaGR_edited.jpg

Člen

Jiří Cihlář

  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon